23.05.2010 00:00

Máteřov- Staré Čívice

2: 1

Sestava: M. Knappeová- S. Ondráčková, A. Beňová, P. Hamerníková, R. Kubelková- S. Zrůstová, L. Holmanová, R. Kopečná, L. Fajmanová- Z. Svobodová, R. Kopečná st.

Dnes čekal Staré Čívice podle jarních výsledků nejtěžší možný soupeř. Máteřov ještě neztratil ani bod a veze se na vítězné vlně. Jestli mohly čívické fotbalistky být vyrovnaným soupeřem, musely by být minimálně v plné sestavě. Jenže již při pohledu o pár řádků výše není něco v pořádku. Bohužel nám do konce sezóny bude chybět zraněná Hanička, což se při její skvělé povaze projevuje nejen na hřišti. Dalšími třemi hráčkami, které se dnes vykašlaly na svůj tým, jsou Míša Koubová, Péťa Špárovka a také gólmanka Renča. První jmenovaná chybí již potřetí za sebou! Péťa, která by konečně po letech čekání dostala příležitostí víc než dost, dála přednost svému skautskému oddílu. Samozřejmě jí to přejeme, ale na druhou stranu je to docela škoda, protože by mohla nabírat nové a nové zkušenosti a stát se třeba i členkou základní jedenáctky. Nicméně nejvíce svůj tým potopila gólmanka Renča, která nedorazila na utkání pro údajnou únavu. Je to smutné zejména v tom ohledu, že jiné hráčky jezdí na zápasy, i když mají teploty, bolavá záda, nachlazení atd. Ale bohužel zde platí, že každý člověk je jiný a jedinečný a to se projevuje v přístupu jednotlivých hráček k fotbalu.

Jenže to by nebyly Staré Čívice, kdyby se ještě před začátkem utkání vzdaly a podlehly pocitu prohry! Ještě že máme zkušené trenéry, kteří stanovili takovou taktiku, že Máteřov si s ní za celý zápas nedokázal poradit. Ze zálohy do brány musela Míša, pro kterou tato změna byla pozitivní v tom, že brankář se tolik nenaběhá, na druhou stranu mezi třemi tyčemi jsou to možná větší nervy než před maturitní komisí a to je co říct. Již od úvodní minuty se vedle Zuzky Svobodky postavila do útoku starší z dua Kopečných Renča, čímž opět prokázala týmového ducha. Taktika byla jasně určená a nezbývalo než ji dodržet. Hlavním úkolem byla precizní obrana a čekání na soupeře, co vymyslí. S tím Máteřov nepočítal, a tak se první poločas odehrál v duchu nakopávaných míčů z jejich strany, se kterými si srdnatě bojující čívický tým vždy poradil. Velkou partii dnes odehrál jednoznačně celý tým, ale přeci jenom musíme vyzdvihnout výkon Romíska, která nekompromisně bránila nejlepší hráčku Máteřova. Čívické fotbalistky se uklidňovaly tím, že nemají co ztratit. A tak stále urputně bránily, párkrát za první poločas dokonce nechala čívické obraně minutku oddychu Zuzka Svobodka, která neohroženě spolu s Renčou vyjížděla proti máteřovské přesile. Máteřov si přeci jen v prvním poločase vytvořil dvě velké šance. První střelu vyrazila pro dnešní zápas gólmanka Míša na roh, ale doteď sama neví, jak to dokázala. Rohy jsme s přehledem ubránily a následovaly odkopy s cílem co nejdál od čívické brány. Velkým plusem byla také skvělá domluva obrany s gólmankou. Díky tomu se Máteřov nedostával do přečíslení, neboť čívický obranný val byl neprostupný. Druhá velká šance přišla chvíli po té první. Útočnice Máteřova napřáhla a stoperka Květák nešťastně tečovala míč do protipohybu gólmanky Míši. Ta opět neví, jak to udělala, ale na poslední chvíli míč vyškrábla na roh. Staré Čívice asi začaly cítit důvěru, protože poté začaly bránit ještě lépe. Do konce prvního poločasu už nepustily Máteřov do žádné šance, a tak se do šaten odcházelo zaslouženě za nerozhodnutého stavu 0:0. Ať už by druhých 45 minut dopadlo jakkoliv, trenéři Kopečný a Plíšek vyslovili svému týmu naprosté absolutorium za perfektně zvládnutý a takticky dodržený první poločas. Do druhého poločasu šly Staré Čívice se stejným cílem: co možná nejdéle udržet bezbrankový stav a hlavně vydržet bránit stejně skvěle až do konce utkání. Oproti nám měl Máteřov možnost střídání a také ho hned čtyřikrát během druhého poločasu využil. Nicméně čívické fotbalistky si bojovnost schovaly i na druhé dějství, a tak pokračovaly nájezdy Máteřova do naší obranné poloviny. Bojovnice z Čívic hrály opravdu velký zápas. I za podpory fanoušků, kteří předčili ty máteřovské, útočily na zisk senzačních bodů. A brzy k tomu měly pádný důvod, neboť Léňa se neohroženě vrhla do máteřovské šestnáctky a rozhodčí odpískal pokutový kop. K němu trenéři vyslali Léni parťačku ze středu zálohy, Renatku. Slabší povahy se raději nedívaly, ti silnější se mohli radovat z bezpečně proměněné penalty, 1:0. Naneštěstí měl Máteřov stále dostatek času něco s výsledkem udělat. I když čívické fotbalistky stále bojovaly, navzájem si pomáhaly, zanedlouho přišla standardní situace Máteřova. Domácí hráčka vymetla pavučiny čívické svatyně a vyrovnala na 1: 1. I tento stav byl pro „čívické Xeny“ stále přijatelný. Minuty ubíhaly, bránil celý tým, ale ani to nestačilo. V poslední minutě utkání došlo k dalšímu faulu před čívickou šestnáctkou. Gólmanka Míša střelu bohužel jen vyrazila a nepokrytá domácí hráčka jednoduše skórovala do odkryté brány, 1: 2. Máteřov měl dnes „více štěstí než rozumu“ a upevnil si tak druhé místo v tabulce třetí ligy žen.

I přes těsnou prohru jsme dnes mohli vidět jeden z nejlepších výkonů Starých Čívic, které bojovaly od první do poslední minuty a to i přesto, že zejména hráčky Míša Koubová a gólmanka Renča nedorazily na utkání. Nezbývá než pochválit jednotlivě celý tým, protože si to rozhodně zaslouží! Nejméně početná a přesto dohromady nejstarší skupina týmu byl dnes útok. Parťačky Zuzka Svobodka a mamka Renča narušovaly rozehrávku Máteřova a zároveň pomáhaly při obranné práci- dostávají jedničku s hvězdičkou. Záložní řada ve složení Lucka, Léňa,Renatka a Síma taktéž plnila své úkoly jak jinak než na jedničku s hvězdičkou. Navíc Léni bylo všude plno, nabíhala na auty, posílala nahrávky na Zuzku, zároveň zařídila dva góly. Jednou byla faulovaná a tím zařídila pokutový kop, podruhé faulovala naopak ona a byl z toho proměněný přímý kop Máteřova. Renatka dohrála utkání i přes zranění, taktéž poklona. A naše křídelní mláďátka Lucka a Síma se také nechala strhnout bojovností a předvedla skvělou hru. Nakonec tu máme ještě obrannou řadu, která se dnes činila víc než kdy jindy. Čtveřice ve složení Romísek, Květáček, Péťa a Simírek dostávají zaslouženou jedničku s hvězdičkou. Všechny čtyři fotbalistky bránily zuby nehty, a i když měla dnes Péťa zakázané „výlety po okolí“ neboli do útoku, vypořádala se s tím velmi dobře a její dlouhé odkopy dotvořily obraz výborně bránícího týmu. V bráně byla výjimečně Míša, která měla možnost sledovat hru úplně z jiného úhlu a byl to krásný pohled na bojujících deset spoluhráček, které táhly za jeden provaz. Mrzet ji může hlavně druhý gól, při kterém zazmatkovala a míč pouze vyrazila. Tento zákrok můžeme přičíst jejím nezkušenostem v roli gólmanky.

Na závěr je nutné říct, že důležitější než bod byla dnes poklona od trenéra Kopečného, kterou si jeho svěřenkyně vysloužily po skončení zápasu. Nezbývá než se z bojovného výkonu poučit a uchovat si ho v paměti pro další utkání. Dnes můžeme být na čívický ženský fotbal hrdí!